Connect with us

Ne Aramıştınız?

GENEL

Instagram’da Reklam Vermeye Yeni Başlayanlar Kılavuzu

Küçük bir marka olarak sosyal medyada herhangi bir şey yayınladıysanız, ne sıklıkla bir boşlukla konuşuyormuş gibi hissettirdiğini bilirsiniz. Çok sık, kimse cevap vermiyor. Beğeni, yorum, retweet yok – siz anladınız.

Instagram’da öyle değil. Hedef kitleniz ne kadar küçük olursa olsun, gönderileriniz muhtemelen en az birkaç beğeni ve yorum alıyor – özellikle en iyi Instagram hashtag’lerini kullanıyorsanız . Ve 500 milyon günlük aktif kullanıcısıyla cazip bir pazarlama kanalıdır . Bu devasa kanaldan yararlanmak için Instagram’da nasıl takipçi kazanılacağına ilişkin kılavuzumuza bakın .

Instagram’da nasıl para kazanılacağını öğrenmek için iş gerekçesi güçlüdür. Instagram’ın katılımı yalnızca Twitter, Pinterest, Google+ ve LinkedIn’i yıkmakla kalmaz, aynı zamanda markalar için Facebook’tan on kat daha iyi performans gösterir. Instagram’da nasıl doğrulanacağınızı öğrenin ve işinizi büyütmek için platformu kullanın.

nstagram’da nasıl reklam verileceğine giriş

Geçmişte Instagram’da reklam vermek isteseydiniz sponsorlu gönderiler kullanırdınız. Bu, Instagram etkileyicileriyle özel olarak pazarlık etmeyi ve onlardan markanızı kendi hesaplarında tanıtmalarını istemeyi gerektirir . Bu, Instagram reklamcılığı yoluyla trafiği ve satışları artırmanın çok etkili bir yolu olsa da, sınırlamaları vardır:

 • Çoğu zaman pahalı.
 • Uzanmayı ve müzakere etmeyi gerektirir.
 • Teslim etmezlerse sorumluluk veya rücu yok.
 • Sınırlı kitle hedefleme.

Sponsorlu gönderiler, Instagram reklamlarında hala yerlerini koruyor. Bir başkasının ürününüzü tanıtmasını sağlamak sağlam faydalar sağlar. İşletmenize harika bir faktör ekleyerek sosyal kanıt sağlar ve insanların güvendikleri biri ilk aldığında bir şeyi satın alma olasılıkları daha yüksektir. Ayrıca, etkileyici kitle üzerinde çok fazla kontrolünüz olmasa da, en azından kimi hedefleyeceğiniz konusunda herhangi bir karar vermek zorunda değilsiniz.

Sponsorlu gönderiler , özellikle bir ürün satıyorsanız, etkileyici sosyal yardım yapmak için hala harika bir yoldur . Ve etkileyicilerden yararlanmanın tek yolu onlar değil. Ekim 2017’de Instagram, kullanıcılar için şeffaflığı artırmak ve hem influencerlara hem de markalara daha fazla Instagram reklam fırsatı sunmak amacıyla ücretli ortaklıklar başlattı. Çok sayıda Instagram takipçisi ve etkileşimi olan hesaplara sunulan özellik, standart sponsorlu gönderilerden daha fazla içgörü ve raporlama sunar.

Instagram reklamcılığı nasıl çalışır?

2015’in sonlarından bu yana herkes, Facebook’un self servis reklamcılık platformu aracılığıyla Instagram reklamlarının nasıl oluşturulacağını öğrenebilir. Bununla, reklamlarınız, nasıl göründükleri ve onları kimlerin görebileceği üzerinde tam kontrole sahipsiniz. Sponsorlu gönderilerden ve ücretli ortaklıklardan farklı olarak, reklamlarınız doğrudan kendi hesabınızdan yayınlanır. Instagram reklamcılığının bu yönteminin avantajları şunları içerir:

 • Ölçeklenebilir fiyatlandırma.
 • Self servis ve anında.
 • Kontrolün sizde olması için güçlü raporlama.
 • Son derece rafine kitle hedefleme.

Dahası, Instagram’ın kronolojik bir beslemeden küratörlü bir beslemeye geçmesiyle, gönderilerinizi kaç takipçinizin göreceğini asla bilemezsiniz.

Instagram reklam türleri

Beş farklı türde Instagram reklamı yayınlayabilirsiniz:

 1. Fotoğraf Reklamları
 2. Video Reklamlar
 3. Dönen Reklamlar
 4. Slayt Gösterisi Reklamları
 5. Hikaye Reklamları

1. Fotoğraf Reklamları

Fotoğraf Reklamı, yatay veya kare biçimindeki basit bir fotoğraftır. Tek bir görüntüye ihtiyacınız olduğundan, bunlar görsel varlık ihtiyaçları açısından en basit olanlardır. Aşağıda, dış mekan e-ticaret markası Fimbulvetr Snowshoes’un, kullanıcıları reklam öğesinde yer alan kar ayakkabısının ürün sayfasına götüren bir Fotoğraf Reklamı örneği verilmiştir.

2. Video Reklamlar

Instagram eskiden videolar için 15 saniyelik bir sınıra sahipti, ancak o zamandan beri bu kuralı kaldırdı. Artık videolar 60 saniyeye kadar uzunlukta olabilir ve yatay veya kare formatta çekilebilir. Dollar Shave Club, Instagram reklamlarında, anlaşmaya dahil olan çeşitli ürünleri öne çıkaran yeni bir üyelik anlaşmasını tanıtmak için Video Reklam biçimini kullanıyor.

3. Atlı Karınca Reklamları

Bir Instagram Döner Reklamı, kullanıcıların kaydırarak görüntüleyebileceği iki ila on resim ve/veya video içerebilir. West Elm, Instagram reklam kampanyaları için ürün yelpazesini öne çıkarmak için Carousel Ads kullanıyor.

4. Slayt Gösterisi Reklamları

Slayt Gösterisi Reklamları, kullanıcıların yayınlarında video olarak görünmeleri açısından video reklamlara benzer. Ancak bu reklamlar, slayt gösterisine çok benzeyen bir video olarak oynatılan bir dizi durağan görüntüden oluşur. Slayt Gösterisi Reklamlarınıza metin ve ses ekleyebilirsiniz.

5. Hikaye Reklamları

Instagram Stories Ads, platformdaki işletmelere sunulan en yeni reklam türlerinden biridir. Instagram Hikayeleri , kullanıcıların ve markaların kendi kendini imha eden fotoğrafları ve videoları paylaşmalarına izin vermeleri bakımından Snapchat’e benzer. Markalar ayrıca fotoğraf veya video içerikli Instagram Stories’de reklam verebilir. Çevrimiçi moda markası ASOS, marka bilinirliği ve reklam hatırlanabilirliği oluşturmak için Instagram Stories Ads’i çok başarılı bir şekilde kullandı.

Instagram reklam kampanyası hedefleri

 1. Marka bilinirliği
 2. ulaşmak
 3. Trafik
 4. Uygulama yüklemeleri
 5. nişan
 6. Video görüntülemeleri
 7. Müşteri adayı oluşturma
 8. Dönüşümler

Instagram’da reklam verirken çeşitli kampanya hedeflerinden birini seçebilirsiniz. Bunlar, bir listeden seçtiğiniz Instagram reklam kampanyanız için potansiyel hedeflerdir. Bu seçimi ihmal etmeyin; Instagram reklamlarınızın nasıl optimize edildiğini ve onlar için nasıl ödeme yaptığınızı etkiler. Örneğin, amacınız insanların videonuzu izlemesini sağlamaksa, muhtemelen bağlantınızı kaç kullanıcının tıkladığını umursamıyorsunuzdur.

Facebook reklamları oluştururken kampanya hedeflerine zaten aşina olabilirsiniz. Seçenekler şunları içerir:

1. Marka bilinirliği

Bu hedef, Instagram’da reklam verirken işletmeniz, ürününüz, uygulamanız veya hizmetiniz hakkında farkındalık yaratmak istediğiniz zaman içindir. Eskiden Farkındalık olarak adlandırılan hedef, bu hedefin kapsamına girer. Marka Bilinirliği hedefi, Resim Reklamları, Video Reklamları, Dönen Reklamları, Slayt Gösterisi Reklamlarını ve Hikaye Reklamlarını destekler.

2. Erişim

Bir Erişim hedefiyle işletmeniz, ürününüz, uygulamanız veya hizmetiniz hakkında farkındalık da sağlayabilirsiniz. Daha önce Yerel Farkındalık ve Erişim ve Sıklık olarak adlandırılan hedefler artık bu hedefin kapsamına giriyor. Erişim hedefi, tüm Instagram reklam türlerini destekler. Erişim, daha geniş bir kitleye ulaşmanıza izin vermesi bakımından Marka Bilinirliğinden farklıdır, Marka Bilinirliği ise reklamınızı veya markanızı hatırlama olasılığı daha yüksek olan kullanıcıları biraz daha fazla hedef alır.

3. Trafik

Ziyaretçileri web sitenize çekmek için Trafik hedefini kullanabilirsiniz. Bir mobil uygulamanız varsa, bu, uygulama etkileşimini artırmak için de etkilidir. Önceden Web Sitesi Tıklamaları olarak adlandırılan hedef artık Trafik’in altına düşüyor. Bu hedefi, hedef kitleniz için bir teklif oluşturmak için de kullanabilirsiniz. Trafik amacı, tüm Instagram reklam türlerini destekler. Kayak kartları ve paketleri satan Mountain Collective , kullanıcıları doğrudan çevrimiçi mağazalarına çekmek için Fotoğraf Reklamı türünü kullandı.

4. Uygulama yüklemeleri

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kullanıcıların uygulamanızı indirmesini sağlamaya çalışıyorsanız, Uygulama Yüklemeleri hedefi idealdir. Uygulama Yüklemeleri hedefiyle herhangi bir Instagram reklam türünü kullanabilirsiniz.

5. Nişan

Katılım, teklifleri tanıtmak için kullanabileceğiniz başka bir hedeftir. Instagram hesabınızı ve gönderilerinizi tanıtmada da etkilidir. Resim Reklamlar, Video Reklamlar ve Slayt Gösterisi Reklamları, Etkileşim hedefi kapsamındaki seçeneklerinizdir.

6. Video görüntülemeleri

Bir Video Reklamı, Dönen Reklam, Slayt Gösterisi Reklamı veya Hikaye Reklamı yayınlıyorsanız, videoyu tanıtmak için Video Görüntülemeleri reklam verme amacını kullanabilirsiniz. Bu, markanız ve ürünleriniz için farkındalık yaratmak için etkili bir hedeftir.

7. Kurşun üretimi

Lead Generation hedefi olan Instagram reklamları, kullanıcılardan e-posta adresleri gibi bilgiler toplamak için harikadır, böylece gelecekte onlara pazarlama yapabilirsiniz. Bu hedef, tüm Instagram reklam türlerini destekler.

8. Dönüşümler

Dönüşümler hedefi, satışları artırmak isteyen e-ticaret işletmeleri için mükemmel bir seçimdir. Önceden Web Sitesi Dönüşümleri ve Dinamik Reklamlar olarak adlandırılan hedeflerin her ikisi de mevcut Dönüşümler hedefi kapsamındadır. Uygulamanızda belirli bir işlemi tamamlayan kişiler için optimizasyon yapmak istiyorsanız ve Facebook SDK’yı yüklediyseniz, hedefiniz olarak dönüşümleri kullanmalısınız.

Yorum Yapınız.

Yorum Yapınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

porno izle

You May Also Like

İnstagram Takipçi Satın Al

Daha Fazla Instagram Takipçisi Nasıl Elde Edilir (Şimdi Kullanabileceğiniz 21 İpuçları ve Püf Noktaları) İster tek kişilik bir şirket kurmuş olun, ister 100 kişilik...

GENEL

Takipçilerinize Instagram biyografi bağlantınızı tıklamaları için bir neden verin Sizin Instagram biyo bağlantı tüm Instagram hesabına sadece tıklanabilir bağlantıdır. Bu, takipçilerinizi sitenize çekmek için altın bir gayrimenkuldür...

İnstagram

Instagram’da Daha Önce Beğenilen Fotoğraf ve Video Gönderilerini Nasıl Görebilirsiniz? Çoğu büyük sosyal ağ , kullanıcıların hangi gönderileri beğendiklerini bulmasını oldukça kolaylaştırır. Instagram’da yok. Instagram’da, herhangi bir fotoğraf...

GENEL

İnstagram hikayesine yukarı kaydırma bağlantısı nasıl eklenir? Bir Instagram Hikayesine yukarı kaydırma bağlantısı eklemek zor değil, ancak bir püf noktası var: Bir Instagram işletme...