Connect with us

Ne Aramıştınız?

İnstagram Takipçi Satın Al

Instagram Etkileşimi Nasıl Arttırılır?

Instagram Etkileşimi Nasıl Arttırılır?

Instagram, uzun süredir hevesli ve yüksek düzeyde etkileşime sahip bir kullanıcı tabanına sahip olduğu biliniyor. Sonuç olarak birçok marka, bu etkileşimin bir kısmını kendileri için yakalamayı umarak platforma katıldı. 

Instagram etkileşimi aşağıdaki nedenlerden dolayı son derece faydalı olabilir:

 • Sosyal kanıt görevi görür. Sosyal kanıt, insanların bir şekilde başkalarının eylemlerini üstlendiği psikolojik bir olgudur. Gönderinizi çok sayıda kişi beğendiyse, bunu gören kullanıcılar nedenini bilmek isteyecektir ve kalp şeklindeki düğmeye basma olasılıkları daha yüksektir. Bu, özellikle eylemlerimizin çoğunun başkaları tarafından görülebildiği sosyal medyada güçlüdür.
 • Algoritmada yerinizi almanıza yardımcı olur. Instagram’ın algoritması Facebook’unki kadar sert değil, ancak kullanıcıların hangi içeriği gördüğü konusunda bir faktör oynuyor. Gönderilerinize yüksek katılım , algoritmada size yardımcı olur; bu, gönderilerinizin kullanıcıların akışlarında daha yüksek görüneceği anlamına gelir. Daha fazla görünürlük her zaman iyi bir şeydir. 
 • Görüşmelerin gerçekleşmesini sağlar. Birisi gönderinize veya reklamınıza yorum yaptığında, bir fikir paylaşıyor, iltifat ediyor, soru soruyor veya endişesini dile getiriyor olabilir. Bunların hepsi, araya girmeniz, cevaplar veya kararlar vermeniz ve ilişkiler kurmanız için fırsatlardır. Instagram yorumlarında aktif olmak, müşterileri dönüştürmenize ve sadakati artırmanıza yardımcı olabilir.
 • Alaka düzeyi ve kalite için bir işarettir. Etkileşim oranınızın yüksek olması, yayınlarınızın veya reklamlarınızın hedef kitlenizle alakalı olduğu anlamına gelir. Doğru bir şey yaptığınızın harika bir işareti. 

Bu faydalar önemli, değil mi? Elbette her marka ve kuruluş, Instagram etkileşim oranlarının arttığını görmek istiyor. Oraya gitmene yardım edebiliriz.

Instagram etkileşimi ne anlama geliyor? 

Instagram etkileşimi, kullanıcıların platform genelinde içeriğiniz üzerinde gerçekleştirdiği tüm eylemlerin bir karışımıdır.

Yüksek düzeyde, organik Instagram etkileşimi, beğenileri, yorumları, paylaşımları ve tasarrufları ifade eder.

Ancak bazı içerik biçimleri, kullanıcıların etkileşim kurması için daha fazla yol sunar. Örneğin, Instagram Stories etkileşimi, yanıtları, emoji tepkilerini, bağlantı tıklamalarını ve anket çıkartmaları gibi dinamik öğelerle etkileşimleri içerebilir. 

Instagram yayın içi gönderilerinde (yorumlar ve bazı durumlarda beğeniler) bazı etkileşimler diğer kullanıcılar tarafından görülebilir ve bu da hesaplara sosyal kanıt avantajı sağlar. Stories’de nişan olduğunu değil diğer kullanıcılar tarafından görülebilir. Bu, sosyal kanıt avantajını azaltır, ancak yine de dönüşümleri artırmanıza, içeriğin kalitesini ölçmenize ve Instagram algoritmasının iyi tarafına geçmenize yardımcı olabilir.

Instagram etkileşim oranınızı nasıl hesaplarsınız?

Instagram etkileşim oranınız tipik olarak bir içerik parçasına (örneğin beğeniler, yorumlar, paylaşımlar ve kaydetmeler) toplam katılımı toplayarak ve bunu aşağıdakilerden birine bölerek hesaplanır:

 • Toplam takipçi sayınız
 • Yayınınızı gören benzersiz kullanıcıların sayısı olan erişiminiz
 • Bazı kullanıcılar gönderinizi bir kereden fazla görmüş olsa bile toplam görüntüleme sayısını ayrıntılandıran toplam gösterim sayısı 

Erişim, platformda etkileşim oranınızı hesaplamak için kullanılan en yaygın ölçümdür , çünkü size gönderiyi gören kaç kişinin onunla etkileşime girdiğini gösterir. Bu iyi bir başlangıç ​​noktası. 

Etkileşim oranınızı manuel olarak hesaplamak için formül şuna benzer:

Beğeniler + yorumlar + paylaşımlar + kaydetme / Erişim = Instagran etkileşim oranı olarak Instagram etkileşimi

Instagram’da etkileşim nasıl artırılır 

Hem Hikayeler hem de yayın gönderileri dahil olmak üzere organik Instagram içeriğinizle daha fazla etkileşim almak ister misiniz? Instagram etkileşimini artırmak için kanıtlanmış 8 stratejiye bakalım.

UGC’yi paylaşırken, gönderide her zaman kullanıcıları etiketlediğinizden emin olun.

Daha fazla kullanıcı tarafından oluşturulan içerik toplamak için, sizinle belirli bir şeyi paylaşmaya ve markanızı etiketlemeye veya özel bir hashtag kullanmaya teşvik eden harekete geçirici mesajlar gönderin. Hızlı bir şekilde çok fazla etkileşim oluşturmak istiyorsanız, kullanıcılardan sizi platformda bir resimde etiketlemelerini isteyen bir platform üzerinde Instagram yarışması düzenleyin.

Eğlenceli bonus: Bir başkası markanız için bir gönderi oluşturduğunda, bu, kendiniz oluşturmanız gereken bir gönderi daha az olur.

2. Özgün ve şeffaf olun 

Şu anda, markalardan gelen özgünlük ve şeffaflığın cazibesi özellikle güçlü. Instagram kullanıcıları sevdikleri markalar hakkında her şeyi bilmek ister ve sosyal medyada açık ve doğrudan olmak markanızın itibarını oluşturmanın harika bir yoludur. 

İnsanlar bir markanın bir şeyler sakladığını düşünüyorsa, bu harika değil. Hedef kitleniz ve müşterileriniz, onları önceden uyarır ve nedenini açıklarsanız, sorunları kabul etme olasılıkları çok daha yüksektir . Şeffaflık, olumsuz bir durumu olumlu bir marka deneyimine dönüştürmenize yardımcı olabilir. 

Farmgirl Flowers’tan harika bir örnek. Doğrudan şirketin kurucusundan, şirketin zor zamanlar geçirdiğini, geçmişteki nakliye gecikmelerini kabul ettiğini ve ileriye dönük işlerin nasıl iyileştirileceğine dair adımlar atıldığını belirten bir gönderi.

Bu, hatalarınızı doğrudan sahiplenmenin ve ileriye dönük daha iyi bir müşteri deneyimi için net bir yol sağlamanın istisnai bir örneğidir. 

Ancak özgünlük ve şeffaflık sadece bir hataya sahip olmakla ilgili değildir. Ayrıca kullandığınız dil, ne kadar ulaşılabilir göründüğünüz ve kullanıcıların sizi ne kadar dürüst olarak algıladıkları ile ilgilidir. Yukarıdaki yazı da buna güzel bir örnek.

3. Kullanıcıları sosyal sohbetlere dahil edin 

Müşteriler ve çevrimiçi topluluklar, markalar tarafından görülmeyi ve duyulmayı kesinlikle severler. Takipçilerinizi markanızla ilgili konuşmalara dahil etmek, topluluk oluşturmanın bir parçasıdır ve Instagram etkileşiminizi hızla artırmanın iyi bir yoludur.

Takipçinizin düşünce ve görüşlerini sorun ve onları başka yaratıcı yollarla markaya dahil etmenin yollarını bulun.

ThirdLove şu anda kendi takipçilerinin hepsi cesaret vericidir istediğiniz başvuru göndermeye marka için bir model olarak öne çıkma. Bu bir tür UGC kampanyası ama aynı zamanda tüm vücut tiplerine marka tarafından değer verildiğini gösteriyor. Bu girişim, markanın çevrimiçi topluluğu içinde son derece iyi algılandı.

4. Daha fazla atlıkarınca gönderisi kullanın 

Instagram gönderilerinizde farklı medya türlerinin bir karışımını kullanmak, her zaman işleri ilginç tutmanın iyi bir yoludur. Instagram içeriğinizi planlarken görseller, videolar ve atlıkarınca gönderileri ekleyin.

5. Değerli kaynakları paylaşın 

Instagram’da daha fazla tasarruf ve paylaşım almak ister misiniz? Kaydedilebilir, paylaşılabilir gönderiler oluşturun.

Değere dayalı kaynaklara odaklanmak harika bir yoldur. İnsanlara yalnızca hesabınızı takip etmeleri için bir neden vermekle kalmaz, aynı zamanda içeriğinizle etkileşime geçmeleri ve düzenli olarak kontrol etmeleri için bir neden verir.

Bunun nasıl yapılacağına dair birçok örnek var. Misfits Market, abonelikle gelen belirli meyve ve sebze türlerinin nasıl hazırlanacağını gösteren video eğitimlerine sahiptir. Bu değerlidir, çünkü kullanıcılara yeni teknikler öğretir – ama aynı zamanda daha fazla insanın bundan en iyi şekilde nasıl yararlanacağını anlamasıyla ürünlerini daha değerli kılar.

6. Mesajlara ve yorumlara yanıt verin 

Daha fazla etkileşim mi istiyorsunuz? Gönderilerinize daha önce yorum yapmış olan kişilerle etkileşime geçerek başlayın. 

Yorumlara yanıt vermek yalnızca toplam yorum sayınızı otomatik olarak artırmakla kalmaz, bu da daha fazla sosyal kanıt görevi görür, aynı zamanda ek yanıtlar da oluşturabilir  . Bir sohbet başlatabilir, bir soruyu yanıtlayabilir veya bir müşteriye teşekkür edebilirsiniz ve en az bir kez daha yanıt vermeleri için iyi bir şans vardır.

7. Altyazı oyununuzu güçlü tutun 

Görseller, Instagram gönderinizin en önemli parçasıdır, bunu tamamen kabul ediyoruz. Ama önemli olan tek şey onlar değil .

Altyazılarınız çok önemlidir ve kullanıcıların markanızı ve gönderilerinizi nasıl algıladıklarını tamamen değiştirebilirler. Kullanıcıları yorum yapmaya teşvik ederek (uygun gördüğünüz gibi) işleri eğlenceli, ilginç veya ilginç tutabilirler.

İşte Stasher’dan bir örnek. “İndirim var, gece yarısına kadar %25 indirim var” diyebilirlerdi. Ancak bunun yerine, vurgu için eğlenceli, yeni kopya, emojiler ve büyük harfler kullandılar.

omentum işini yapsın 

Etkileşim sütununda tek tek reklamlar yayınlanmaya ve hız kazanmaya başladığında, onları orijinal kampanya döneminizden daha uzun süre tutmayı düşünün. Katılım, zaman içinde daha da fazla yorum toplayarak ivme kazanabilen değerli bir sosyal kanıttır.

Dönüşüm oranları korkunçsa, maliyetler çok yüksekse ve sıklık orada sürünüyorsa, elbette kampanyayı gerektiği gibi duraklatın veya değiştirin. Ancak aksi halde, kampanyalarınıza hız kazanması için zaman tanıyın.

Yorumlar ve sorularla etkileşim kurun 

Bu en iyi uygulamayı organik içerik bağlamında zaten tartışmıştık, ancak burada da alakalı.

Mümkün olduğu kadar çok yorum ve soruya yanıt verin. İtirazlarını dile getiren, kötü deneyimlerinden bahseden veya ürünleriniz hakkında sorular soran kullanıcılara hitap etmek özellikle önemlidir. Katılımsız bırakılan olumsuz yorumlar, potansiyel dönüşümleri durdurabilir. 

Her etkileşimin iyi bir etkileşim olmadığını unutmayın 

Bazen markalar, etkileşimi artırmak amacıyla tartışmalı içerikler yayınlar. Bu her zaman kusursuz bir fikir değildir ve Instagram reklamları için kullandığınızda daha da riskli hale gelir.

Kampanyalarınızı izlerken, her etkileşimin iyi bir etkileşim olmadığını unutmamak çok önemlidir. İnsanlar markanız, ürününüz veya reklamınızdan şikayet ediyorsa, aşağıdaki olumsuz etkileri göreceksiniz:

 • Satın almakla ilgilenen kullanıcılar çok daha az ilgilenir 
 • Marka bilinirliğiniz hızla yanlış yöne gitmeye başlar 
 • Kullanıcılar, size sormak yerine rahatsız olan yorumcuya markanız hakkında sorular sormaya başlayabilir.
 • Facebook’un algoritma olabilir olumsuz duyguları değerlendirmek ve bunun kampanyanızı zarar verebilir

Kampanyalarınız olumsuz etkileşim alıyorsa, nedenini değerlendirmek için biraz zaman ayırın ve neler yapabileceğinizi görün. Ve gerekirse, marka imajınızı canlandırmak için potansiyel olarak UGC incelemesine dayalı reklam öğelerini kullanarak yeni bir kampanya başlatın.

Yorum Yapınız.

Yorum Yapınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

porno izle

You May Also Like

İnstagram Takipçi Satın Al

Daha Fazla Instagram Takipçisi Nasıl Elde Edilir (Şimdi Kullanabileceğiniz 21 İpuçları ve Püf Noktaları) İster tek kişilik bir şirket kurmuş olun, ister 100 kişilik...

GENEL

Takipçilerinize Instagram biyografi bağlantınızı tıklamaları için bir neden verin Sizin Instagram biyo bağlantı tüm Instagram hesabına sadece tıklanabilir bağlantıdır. Bu, takipçilerinizi sitenize çekmek için altın bir gayrimenkuldür...

İnstagram

Instagram’da Daha Önce Beğenilen Fotoğraf ve Video Gönderilerini Nasıl Görebilirsiniz? Çoğu büyük sosyal ağ , kullanıcıların hangi gönderileri beğendiklerini bulmasını oldukça kolaylaştırır. Instagram’da yok. Instagram’da, herhangi bir fotoğraf...

GENEL

İnstagram hikayesine yukarı kaydırma bağlantısı nasıl eklenir? Bir Instagram Hikayesine yukarı kaydırma bağlantısı eklemek zor değil, ancak bir püf noktası var: Bir Instagram işletme...