Connect with us

Ne Aramıştınız?

GENEL

2021’de Instagram Algoritması Nasıl Çalışır: Bilmeniz Gereken Her Şey

Instagram algoritması nasıl çalışır? 6 temel sıralama faktörü

Neden her zaman yeni bir Instagram algoritması olduğunu merak ediyorsanız, bunun nedeni algoritmanın her kişinin Instagram akışında görünenleri özelleştirmek için makine öğrenimini kullanmasıdır. Instagram Keşfet sayfası aynı şekilde çalışır; daha önce etkileşimde bulunduğunuz hesaplara bakar ve bu etkileşimleri, hoşunuza gidebileceğini düşündüğü içerikler önermek için kullanır.

Ancak Instagram algoritması bundan çok daha fazlasını dikkate alıyor. Instagram , Instagram akışınızda ne gördüğünüzü belirleyen altı faktör olduğunu ortaya çıkardı : ilgi, güncellik, ilişki, sıklık, takip ve kullanım.

1. İlgi: Instagram bir gönderiyi ne kadar önemseyeceğinizi tahmin ediyor

Algoritmik zaman çizelgesi duyurulduğunda Instagram, ilk olarak ilginizi çekebilecek içerikleri size gösterdiğinden bahsetmişti:

“Fotoğrafların ve videoların akışındaki sıra, içerikle ilgilenme olasılığına, gönderen kişiyle olan ilişkine ve gönderinin güncelliğine bağlı olacaktır.”

Instagram, potansiyel ilginizi ölçmek için geçmiş etkinliğinize bakar. Bu nedenle, daha sık etkileşimde bulunduğunuz belirli bir içerik türü varsa (ör. yemek), Instagram o türdeki (ör. yemek, restoranlar vb.) içerikleri akışınızda daha üst sıralarda sıralayabilir.

Bir Instagram sözcüsü , Business Insider’a Instagram gönderilerinin sıralamasının bir popülerlik yarışması olmadığını söyledi . Sizinle daha alakalı, daha az etkileşime sahip gönderiler, feed’inizin en üstünde görünmeye devam edebilir.

2. Zamanındalık: Gönderilerin ne kadar yeni olduğu

Instagram algoritmasındaki bir sonraki temel bileşen zamandır. Instagram, size yeni ve dolayısıyla daha alakalı gönderiler göstermek istiyor.

Instagram’dan Thomas Dimson’ın yaptığı bir konuşmaya göre , Instagram algoritması yalnızca şu anki ziyaretiniz ile son ziyaretiniz arasındaki yeni gönderileri yeniden sıralıyor . Örneğin, Instagram zaman çizelgenizi saat 23:00’te kaydırır ve ertesi sabah saat 9’da tekrar kontrol ederseniz, Instagram yalnızca check-in’leriniz arasında oluşturulan gönderileri sıralar.

3. İlişki: Düzenli olarak etkileşimde bulunduğunuz hesaplar

Instagram, arkadaşınızın katılımıyla ilgili bir gönderi gibi arkadaşlarınızdan ve ailenizden gelen önemli gönderileri kaçırmanızı istemez. Bu, “en iyi arkadaşlarınızdan” gelen içeriğin feed’inizde muhtemelen daha üst sıralarda yer aldığı anlamına gelir.

En iyi arkadaşlarınızın kim olduğunu belirlemek için Instagram’ın algoritması, en sık hangi hesaplarla etkileşim kurduğunuzu görmek için geçmiş etkileşimlerinizi inceler.

Bir Instagram sözcüsü ayrıca Business Insider’a yaptığı açıklamada , profil aramalarının Instagram’ın yayınınızdaki gönderileri sıralarken baktığı bir sinyal olduğunu söyledi .

4. Sıklık: Bir kullanıcı Instagram’ı ne sıklıkla açar?

Bir kullanıcı uygulamayı her açtığında, Instagram algoritması son ziyaretlerinden bu yana en iyi gönderileri göstermeye çalışır.

Instagram’ı günde bir kez açarsanız, Instagram algoritmasının o gün için en alakalı olduğunu düşündüğü gönderileri görürsünüz. Ancak Instagram’ı saatlik olarak açarsanız, uygulama size daha önce görmediğiniz en alakalı içeriği göstermeye çalışır.

5. Takip: Bir kullanıcının takip ettiği tüm hesaplardan içerik

Instagram’da binlerce hesabı takip ederseniz, uygulamayı her açtığınızda size ne göstereceğine karar vermek için algoritmanın daha fazla içerik sıralaması gerekir. Bu, çok sayıda kişiyi takip eden kullanıcıların her bir hesaptan daha az şey görebildikleri, oysa sadece birkaç seçilmiş hesabı takip eden kullanıcıların en yakın arkadaşlarından veya favori hesaplarından daha fazlasını görebildikleri anlamına gelir.

6. Kullanım: Bir kullanıcının Instagram’da ne kadar zaman geçirdiği

Bir kullanıcının Instagram’a kısa aralıklarla mı yoksa daha uzun oturumlarla mı göz atma eğiliminde olduğu da algoritmanın gösterdiği şeyi etkileyebilir. Bir kullanıcı Instagram’da kısa ziyaretleri tercih ederse, algoritma önce en alakalı gönderileri göstermesini sağlarken, daha uzun göz atma oturumlarını tercih eden kullanıcılar için daha derin bir yeni içerik kataloğuna göz atabilir.

Yorum Yapınız.

Yorum Yapınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

porno izle

You May Also Like

İnstagram Takipçi Satın Al

Daha Fazla Instagram Takipçisi Nasıl Elde Edilir (Şimdi Kullanabileceğiniz 21 İpuçları ve Püf Noktaları) İster tek kişilik bir şirket kurmuş olun, ister 100 kişilik...

GENEL

Takipçilerinize Instagram biyografi bağlantınızı tıklamaları için bir neden verin Sizin Instagram biyo bağlantı tüm Instagram hesabına sadece tıklanabilir bağlantıdır. Bu, takipçilerinizi sitenize çekmek için altın bir gayrimenkuldür...

İnstagram

Instagram’da Daha Önce Beğenilen Fotoğraf ve Video Gönderilerini Nasıl Görebilirsiniz? Çoğu büyük sosyal ağ , kullanıcıların hangi gönderileri beğendiklerini bulmasını oldukça kolaylaştırır. Instagram’da yok. Instagram’da, herhangi bir fotoğraf...

GENEL

İnstagram hikayesine yukarı kaydırma bağlantısı nasıl eklenir? Bir Instagram Hikayesine yukarı kaydırma bağlantısı eklemek zor değil, ancak bir püf noktası var: Bir Instagram işletme...